Opdateret Mazda6 vises frem i Los Angeles
Mazda afslører en omfattende opdatering af deres populære Mazda6 sedan på det kommende Los Angeles Auto Show, der finder sted fra den 29. november til og med den 10. december.
Læs nuMazda afslører en omfattende opdatering af deres populære Mazda6 sedan på det kommende Los Angeles Auto Show, der finder sted fra den 29. november til og med den 10. december.
Læs nuUdover at dieselmotoren i sig selv er blevet mere støjsvag, har Mazda forbedret støjisoleringen med blandt andet nye dørlister samt yderligere støjisolerende materiale i undervognen, taget og dørene. Derudover er de forreste sideruder lamineret for at reducere vindstøjen.
Læs nuPå trods af de generelle forbedringer koster en Mazda6 fortsat fra 300.000 kr. for en Core-version med 2.0-liters benzinmotor og 145 hk. Som det også har været tilfældet hidtil, koster en Mazda6 det samme, uanset om det er en sedan eller stationcar.
Læs nu